Domov Technologie
Kategorie:

Technologie

Reklama

Vědci ze Stanfordovy univerzity vyvinuli složení pro rychlou a levnou dezinfekci vody, které nevyžaduje spotřebu energie. Je založena na principu, který v přírodě existuje již dlouho – při ozáření ultrafialovým světlem jsou mikroorganismy v kapalině zničeny. Tento proces však trvá mnoho hodin, zatímco nová směs je schopna vyčistit vodu během několika minut.

Směs se skládá z levných a dostupných složek – oxidu měďnatého, síranu molybdeničitého a železa, které jsou rozemlety na částice o velikosti nanometrů. Vzniklý prášek se nasype do kontaminované vody a nádoba se umístí na přímé sluneční světlo. Molybden a měď při absorpci fotonů světla uvolňují volné elektrony, které ve vodě vyvolávají chemickou reakci, jejímž výsledkem je vznik peroxidu vodíku a hydroxylových radikálů v kapalině.

Stránky: 1 2

Reklama

Vědci z Tokijské univerzity vyvinuli nový typ navigace nazvaný „muometrický bezdrátový navigační systém“. Princip jeho fungování je založen na sledování pohybu mionových toků – částic, které snadno pronikají hustými materiály, kam rádiové signály nedosáhnou. Tento typ navigace se stane nepostradatelným pro orientaci uvnitř spletitých struktur, pod zemí, ve vodním sloupci apod.

Existují již mionové detektory, které umožňují odhalit skryté objekty analýzou pohybu proudů částic. Například uzavřené komory uvnitř egyptských pyramid. Pomocí této technologie je možné synchronizovat práci zařízení oddělených bariérou neprůhlednou pro jiné druhy záření. Nyní ji japonští vědci přizpůsobili k určení polohy osoby s detektorem uvnitř budov.

Stránky: 1 2

Reklama

USA se tak staly po Singapuru druhou zemí na světě, kde je povolen prodej masa ze zkumavky. Podle ekologů i samotných výrobců jsou tyto výrobky humánnější alternativou ke konvenčnímu masu, protože při nich nedochází k zabíjení zvířat.

Umělé maso se pěstuje ve speciálních bioreaktorech na bázi živočišných buněk a chutí se dosti podobá „originálu“. Tato technologie má však mnoho odpůrců.

Stránky: 1 2

Reklama

Tým EPFL Acoustic Group ze Švýcarska vyvinul technologii aktivního potlačení hluku s účinností blížící se 100 {3f990b2ac778a336ec7957d75c155b49fde7b899fc9c86cbcf9f9530eb60a4c9}. Důležitější však je, že zařízení je velmi kompaktní. Například k potlačení zvuku o frekvenci 20 Hz, který má vlnovou délku 17 metrů, potřebujete 4 metry silnou kamennou zeď. Nebo jen 17mm desky nového plazmového tlumiče hluku.

Princip jeho fungování je stejný jako u jiných systémů pro potlačení hluku – na základě měření parametrů hluku je v protifázi generována zvuková vlna, která potlačuje původní vlnu. Generátorem však není akustický reproduktor s těžkou fyzickou membránou, ale jeho plazmová obdoba. Švýcarští inženýři ji vytvořili již v roce 2020 a nyní její konstrukci přizpůsobili pro potlačování hluku.

Stránky: 1 2

Reklama

Specialisté konstrukční kanceláře Malachit, která je součástí Sjednocené loďařské korporace, zahájili práce na podvodním ponorném energetickém modulu o výkonu 20 MW, který je určen k výrobě elektřiny v různých zařízeních v Arktidě.

Tento PEM umožní zásobovat energií průmyslové podniky v oblastech, kde tradiční elektrárny jednoduše nelze umístit – například na polích v arktických šelfových oblastech, které se vyznačují silným zaledněním. Nebo k „napájení“ odlehlých severských posádek, kde není účelné stavět elektrárnu.

Stránky: 1 2

Reklama